انتخاب اول انتخاب اول .

انتخاب اول

خودداری از گاز گرفتگی هنگام حفر و خالی کردن چاه

خودداری از گاز گرفتگی هنگام حفر و خالی کردن چاه

فاضلاب‎های خالی کردن فضولات چاه و فاضلاب های کانال فاضلاب و به صورت کلی فاضلاب ها مبنی بر منشاء ساخت محتوی مواد آلاینده اشکال مختلفی دارا هستند . فاضلاب‎های صنعتی نسبت به فاضلاب‎های شهری دارنده تنوع آلودگی بوده به طوریکه جور مواد آلاینده آن‌ها بستگی به مدل صنعت و کارگاه و دسته تولید ها آن داراست .

خصوصیات بعضا از فاضلاب‎های صنعتی از حیث مدل آلودگی قابل مقایسه با فاضلاب‎های شهری است . فاضلاب تولیدی در صنایعی که محتوی گازها و ترکیبات سمی و خورنده می‌باشند می‎تواند بر روی شبکه‎های فاضلاب و فرایندهای تصفیه بیولوژیکی دارنده اثرات مخرب و مختل کننده باشد ; به همین منظور انجام عملیات پیش تصفیه قبلی از تخلیه آن‌ها به فاضلاب‎های شهری لازم است .

فاضلاب‎ها دربردارنده مواد آلاینده‎ای می باشند ; پس هنگام انجام عملیات خالی کردن چاه و حمل آن بایستی اعتنا حتمی را دارا بود . در شکل ورود فاضلاب به درختان و محل زندگی موجودات زنده سبب تولید بیماری در آن ها می کند . کارگران خالی کردن چاه , رانندگان و دارندگان تانکر های حمل فاضلاب بایستی به اعتنا این نکات را رعایت نمایند .

انگیزه از انجام پیش تصفیه , کاهش غلظت آلودگی فاضلاب‎های صنعتی به حدی است که بعداز تخلیه به فاضلابروهای شهری دارنده اثرات تخریبی بر روی شبکه‎های فاضلاب و تصفیه خانه‎های بیولوژیکی نباشد .

۱ - مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی

مشتمل بر قندها , چربی‎ها و پروتئین‎ها است که بیشترین آن مرتبط با پروتئین‎ها به اندازه ۶۵ درصد و کمترین آن مرتبط با چربی‎ها به اندازه ۱۰ درصد است . ورود مواد آلی به منابع آب باعث مصرف اکسیژن محلول شده نا مناسب تولید می‎نماید .

۲ - کل جامدات آویزان

جامداتی که میزان آنان از یک میکرون بزرگتر باشد به آن‌ها جامدات آویزان گفته می‎شود که اندازه‎گیری آنان از روش عبور فاضلاب ( فاضلاب تخلیه فضولات چاه ) از صافی فایبرگلاس با منافذ حدود یک میکرون و مرتبه حرارت ۱۰۵ - ۱۰۳ جایگاه سانتیگراد شکل می‎گیرد . جامدات آویزان به دو بخش تقسیم می‌شوند . جامدات آویزان قابل ته نشینی و غیر قابل ته نشینی که میزان گیری جامدات آویزان قابل ته نشینی از روش قیف ایمهاف در بازه فرصت یک ساعت انجام می‎گیرد .


۳ - دست اندرکاران بیماری زا

دربرگیرنده ویروس‎ها , باکتریها , پروتوزوئرها , انگل‎ها و قارچ‎ها می‎باشد که وجود آن‌ها در فاضلاب , تخلیه فاضلاب و تخلیه فضولات چاه در محیط زیست منجر انتقال بیماری‎های واگیر‌دار در جامعه می‎گردد . جهت نظارت آلودگی میکروبی فاضلاب‎ها از میکروارگانیسم‎های شاخص به کارگیری می‎شود که در‌این ارتباط باکتری‎های تیم کلی فرم و کلی فرم مدفوعی مطرح می‎باشند .

۴ - مواد مفید

به صورت کلی دربرگیرنده ازت و فسفر است که مبداء ورود آن‌ها به فاضلاب به کارگیری از مواد منزه کننده در خانه و مواد دفعی بشر مشتمل بر ادرار و مدفوع می‎باشد . ورود غلظت مضاعف ازت و فسفر به محیط‎های آبی‌رنگ سبب ساز پیدایش پدیده پیری زودرس یا این که اتروفیکاسیون می‎گردد که با کاهش کیفیت آب و از فی مابین رفتن آبزیان ملازم است .

۵ - فلزات سنگین وزن

دربرگیرنده فلزات سنگین وزن مثل کادمیوم , کروم , سرب , ‌جیوه , روی , ارسنیک و . . . می‎باشد که‌این فلزات در فاضلاب‎های شهری به تنهایی غلظت پایینی دارا‌هستند البته در برخی فاضلاب‎های صنعتی اعم از صنعت های آبکاری , نساجی , ‌ ساخت حشره کش , باطری سازی , ‌پلاستیک سازی , ایجاد شیشه‎های رنگی و فاضلاب صنعت های استخراج فلزات موجود است . ورود فلزات سنگین وزن به منابع آب و در غایت آلودگی از روش مصرف آب آلوده و کثیف و زنجیره غذایی بشر وارد تن آدم می‎شود که فیض آن تولید مسمومیت در آدم است .

۶ - مواد آلی مقاوم به تجزیه بیولوژیکی

دربرگیرنده ترکیباتی مانند ‌آفت‎کش‎ها , حشره‎کش‎ها , ‌ترکیبات رنگی , ترکیبات آروماتیک , حلال‎های آلی و فنل‎ها می‎باشد که‌این ترکیبات به عنوان مطرح می‎باشند . ترکیبات فوق در فرایندهای تصفیه رایج فاضلاب  به صورت اثر گذار زدایش نمی‎شوند و برای زدایش اثر گذار آن‌ها می بایست از فرایندهای تصفیه توسعه یافته بهره برد . ورود این ترکیبات به محیط زیست و منابع آب باعث تولید رایحه , طعم و مخاطرات سمی و درخصوص بعضا ترکیبات دارنده خواص سرطان‎زایی احتمالی می‎باشند .


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۱:۱۶ توسط:آرین موضوع: بخش مقالات نظرات (0)